Andrea Iannone vítězem kvalifikace MotoGP na Grand Premio d'Italia v Mugellu. Márguez až třináctý. Abraham odstartuje z devacáté pozice.

30.05.2015....

Velkým překvapením byla účast Marc Márqueze v první část kvalifikace. Důvodem byl pád a následné třinácté místo ve čtvrtém tréninku.

Během první části kvalifikace MotoGP na GP Itálie v Mugellu byl nejryhlejším Aleix Espargaro. Výborně jel Danilo Petrucci, který byl průběžně druhý. 5 minut před koncem většina závodníků zajela do boxů na výměnu pneumatik. Na trati zůstal jen Marc Márquez, který si zajel druhý nejlepší čas a odsunul Petrucciho na 3. místo. Aleix i Marc pak zajeli následně do peddocku a na trať se nevrátili. Marc už si byl 100% jistý svým postupovým druhým místem, ale v závěru Yonny Hernandez zajel nejlepší čas, získal první postupové místo a rázem se Marc Marquez posunul na 3. nepostupové místo. Zítra odstartuje z 13. místa. Marc následně neskrýval obrovské rozčarování. Karel Abraham nakonec i díky následkům dopoledního pádu skončil desátý a do zítřejšího závodu odstartuje z dvacátého místa na roštu.

První polovina lepší části kvalifikace MotoGP patřila Jorge Lorenzovi a Danimu Pedrosovi. Jorge byl první s časem 1:46,808 a Dani byl druhý. Po 2-3 odjetých kolech většina jezdců zajela do boxů a na trať se vrátili v posledních 6 minutách. Závěr kvalifikace byl opět ve znamení překonávání rekordu trati.

Ducati od roku 2007 získala pole position, když Andrea Iannone v závěru i přes zraněné rameno zajel nejrychlejší čas s hodnotou 1:46,489. Pro Andreu je to první pole positon v kariéře MotoGP a je to skvělý výkon na domácí trati. Z druhého místa odstartuje Jorge Lorenzo na tovární Yamaze, který na Iannoneho ztratil jen 0,095 s. První řadu uzavře další Ducati, kam se postaví Andrea Dovizioso. Ducati tak dokazuje očekávání všech domácích fanoušků, kteří chtějí vidět domácí továrnu vpředu.

Druhou řadu otevře Cal Crutchlow se satelitní Hondou a opět ukázal, že je prozatím nejlepším závodníkem této značky. Vedle něj se postaví Aleix Espargaro, který má neustálé bolesti v operovaném palci. Ke konci zajel dobrý čas, díky kterému byl chvíli i na druhém místě, ale následně Aleix zajel do boxů a v pořadí se posunul na 5. místo. Z 6. místa odstartuje Michele Pirro, který jede na divokou kartu na dalším továrním stroji Ducati. Michele stejně jako včera využil jízdy za Dovim, díky kterému zajel takový čas. Ducati měla obutou měkkou zadní pneumatiku.

Třetí řada bude mít složení různých továrních motorek. Ze 7. místa odstartuje Dani Pedrosa na Hondě, 8. je Valentino Rossi na Yamaze a 9. Maverick Viñales na Suzuki. Suzuki kvalifikace vyšla dobře, když se oba její jezdci na trati, kterou nemají moc rádi, vešli mezi deset nejlepších jezdců. Top10 uzavírá Pol Espargaro.