Coma suverení v písečných dunách 11. etapy

16. 1. 2014....

Španěl Marc Coma (KTM) dnes udělal rozhodný krok směrem ke svému čtvrtému triumfu na Dakaru. V 11. etapě, která zavedla jezdce i do proslulé pouště Copiago, na něj nikdo nestačil a Coma tak zvýšil svůj náskok v čele soutěže na 52 minut. Štefan Svitko a Ivan Jakeš zase pokořili první desítku!

Jedenáctá etapa jako by svým profilem i délkou kopírovala tu včerejší. Trasa z Antofagasty do El Salvadoru měřila 749 kilometrů, z toho 605 km bylo měřených. Opět rozhodovalo umění jezdců sjíždět duny a dobře se orientovat v poušti. Navigace dnes mohla zamotat hodně hlav na trati. Odjezd z bivaku byl naplánován už na 5:15 hod. tamního času.

Do cíle se toho už moc nezměnilo, Despres nakonec uhájil druhé místo a vadnoucího Viladomse zdolal i mocně finišující Francouz Pain, který tak skončil třetí. Oba Slováci Svitko a Jakeš dokázali udržet místa v první desítce, Pabiška zatím figuruje na skvělé 21. příčce a celkově by se měl posunout na místo šestnácté! Marc Coma vyhrál časem šest hodin, 36 minut a 8 sekund a opět si navýšil svůj náskok v čele průběžné klasifikace. Pokud se potvrdí názory odborníků, organizátorů i jezdců, že dnešní 11. etapa byla poslední, která ještě může důkladně zamíchat pořadím, měl by mít Španěl svůj čtvrtý dakarský triumf nadosah. Ale kilometrů ještě zbývá do cíle v chilském přístavu Velparaiso hodně a může se stát cokoli, jak už jsme tomu byli v minulosti svědky.
Despres se přes všechnu snahu na páté místo nakonec nedostal, na Heldera Rodriguese mu ještě chybí necelá minuta. Nebýt jeho hodinové penalizace, mohl být průběžně třetí, ale stejně tak by mohli uvažovat další pokutované jezdci, včetně Svitka a Jakeše. V dalších etapách se dá ještě očekávat přímý souboj o třetí místo. Neustále se zlepšující Francouz Pain ztrácí na zatím „bronzového“ Viladomse 14 minut – na Dakaru žádný problém. „Byl to další dlouhý a namáhavý den. Na začátku jsme měl lehčí pád, ale nebylo to nic vážného. Pak jsem se už jen snažil držet své tempo a přitom nedělat chyby,“ uvedl po svém letošním třetím etapovém vítězství Coma. Despres si pochvaloval, že mu dnes perfektně jela jeho Yamaha. Líbilo se mu také, že během jediné etapy vyzkoušeli jezdci snad všechny druhy terénu, na jaký se dá při dálkových soutěžích narazit.