Festival MXGP Matterley Basin MX1 a MX2

25. 8. 2013....

Zatažená obloha a řádně zkropená tratˇ po nočním a dopoledním dešti přivítala jezdce nejprestiznějších kategorií MX1 a MX2 k předposlednímu šestnáctému dílu Mistrovství světa v motokrosu na okruhu Matterley Basin na jihu Anglie.

V 1. jízdě MX2, si holeshot vybojoval vítěz poslední MXGP v Belgii Dean Ferris na Yamaze, před Jose Buronem na KTM ze Španělska. Do předu šel rychle domácí favorit Jake Nicholls a v průběhu prvního kola předjel tři soupeře a zařadil se na třetí místo a v kole třetím už jezdil druhý, když na skoku přeskočil Butrona. Ve druhém kole těžce upadl vítěz kvalifikace Jorgi Tixier z KTM a z jízdy odstoupil. V pátém kole se před Butrona dostali Coldenhoff s Ferrandisem, kteří spolu bojovali až do cíle a několikrát si dokonce pořadí vyměnili. Výborně jel a na sedmém místě dojel Slovinec Tim Gejser z KTM.

Do druhé jízdy vyšel nejlépe start Jose Butronovi toho následovali Charlier, Ferris, Febvre a Gejsar který měl ale v prvním kole těžký pád a závod pro něj záhy skončil. V druhém kole se vedení ujal Charlier a hned začal svým soupeřům ujíždět. Velké soubouje se odehrávali mezi Butronem, Ferrisem, Febvrem a Ferrandisem později se k nim dotáhl i Tixier. Pády udělali čáru přes rozpčet Ferrisovi ketrý byl sice v pořádku, ale nepodařilo se mu našlápnout jeho Yamahu a vítěz první jízdy druhou jízdu nedokončil. V první jízdě druhý Nicholls dojel před sebou na pátém místě jedoucího Coldehoffa a začal boj o celkového vítěze MXGP. Coldenhoff však tři kola před cílem předjel Tixiera a dojel čtvrtý. To se Britovi nepodařilo a Nizozemský jezdec Glenn Coldehoff dvaadvaceti letý rodák z Ossu o jediný bod Jake Nicholsse v celkovém přadí MXGP porazil a oslavil tak své první vítězství v Grand Prix. Vyrovnanost MX2 potvrdil Jose Butron tomu chyběly na prvního Nizozemce pouhé body dva.

Výsledky 1. jízdy MX2: 1. Ferris, 2. Ncholls, 3. Coldenhoff, 4. Ferrandis, 5. Butron, 6. Poccock, 7. Gejsar, 8. Lupino,

Výsledky 2. jízdy : 1. Charlier, Febvre, 3. Butron,4. Coldehoff, 5. Tixier, 6. Nicholls,7. Anstie, 8. Tonus

Celkové výsledky festivalu MXGP MX2: 1. Coldehoff, 2. Nicholls, 3. Butron

Celkové vysledky po 16 závodech: 1. Harlings, 2. Tixier, 3. Butron

Glenn Coldenhoff

Kevin Strijbos

MX1. 1. jízda: Start se nejlépe podařil Clementu Dessalemu, před jeho největším rivalem o titul mistra světa Antonio Cairolim, dále byli Strijbos, Bobryshev, de Reuver a Pourcel. Smůlu měl van Horebeek, který v první zatáčce po startu spadl a zdržel několik jezdců mezi nimi například Paulina. Na čele nasadil Dessale obrovské tempo kterému stačil jen Tony Casiroli a sotva Strijbos. po špatném startu šel do předu de Dycker a v pátém kole jezdil pátý před v tu chvíli nejlepším Britem Simpsonem. Toho brzy předjeli Searle a Philppaerts. Na vedoucího Dessala Cairoli tvrdě útočil a v devátém kole po seriích útoků šel Tony do čela a zdrcený Dessale jel následující kolo o více jak dvě sekundy pomaleji, než kola předešlá. Závěr první jízdy jel Antonio Cairoli suveréně a po projetí cílem mohli v jeho týmu Red Bull KTM Factory Racing Teamu začít mohutné oslavy protože TC 222 získává svůj sedmý titul Mistra světa.

MX1. 2. jízda Holeshot si vyhrál čerstvý mistr světa Antonio Cairoli. Tony bohužel ještě v prvním kole padá a vedení se ujal Dessale. V prním kole končí naděje po pádu pro Philippaertse a především domácího Tommy Searleho. Do druhého kola jeli jezdci v pořadí Dessale, Roelants, van Horebeek, Barragan, Bobryshev, Paulin, Cairoli. Do útoku zavelel Paulin čehož využil Tony a brzy byly Cairoli čtvrtý a Paulin šestý. Cairoli začal okamžitě dotírat na Bobbyho, ale ten se nedal a Cairoliho před sebe nepustil. Tony následně chyboval a dotáhli se na něho Paulin a po špatném startu fantasticky jedoucí Strijbos. Ten šel v jedenáctém kole přes Paulina a když se dotáhl na Cairoliho tak se jim Tony uhnul. Antonio byl nakonec klasifikován na osmnáctém místě z mínus tři kola. V závěru ještě Bobryshev podlehl Strijbosovi a Kevin potvrdil triumf Suzuki, když skončil celkově druhý za svým týmovým kolegou Clementem Dessalem.

Výsledky MX1, 1. jízdy: 1. Cairoli, 2. Dessale, 3. Strijbos, 4. Bobryshev, 5. de Dycker, 6. Searle, 7. Philppaerts, 8. Simpson, 9. Paulin, 10. Leok.

MX1, 2. jízda: 1. Dessale, 2. van horebeek, 3. Strijbos, 4. Bobryshev, 5. Paulin, 6. de Dycker, 7. Searle, 8. Simpson, 9. Leok, Karro.

Celkové výsledky festivalu MXGP MX1: 1.Dessale 2, Strijbos, 3. Bobryshev, 4. de Dycker, 5. Searle, 6. Paulin, 7. Cairoli.

Celkové pořadí šampionátu MX1: 1. Cairoli, 2. Dessale, 3. de Dycker, 4. Paulin, 5. Strijbos,