Herlings vyhrál 1. jízdu MXGP v Mantově a vyrovnal se bodově druhému Febvremu . Třetí skončil Gajser.

10.11.2021….

Ještě před tím, než si přiblížíme osmnáctý a zároveň poslední závod sezóny FIM Mistrovství světa v motokrosu 2021, který se odjel stejně jako ten minulý v neděli v italské Mantově, tentokrát jako MXGP Citta di Mantova. Připomeňme si, situaci těsně po startu 1. jízdy kategorie MXGP. V boji o titul před tímto závodem byl bodový rozdíl tří nejlepších Romain Febvre, Tim Gajser a Jeffrey Herlings tři body. V první zatáčce po startu se dostal do kontaktu Gajser s Febvrem a Slovinec kvůli tomu vyjel mimo trať na pátém místě, když se následně vrátil zpět, podle Gajserových na místě, které se mu zdálo, v tu chvíli nejbezpečnější, zařadil se na sedmé místo. I tak byl ředitelem závodu po konci rozjížďky penalizován ztrátou pěti pozic, tedy z třetího na osmé. Ve včerejším rozhovoru pro slovinská média uvedl, že celou noc po závodě díky tomuto momentu nespal. I když se Team HRC v osobě manažera týmu Marcuse Pereira di Frietse pokusil proti tomu odvolat, FIM rozhodnutí jury podpořila a řekla, že proti rozhodnutí není odvolání. V boji o titul se situace měla tak, že vedoucí a s červenou tabulkou jedoucí Romain Febvre (Kawasaki) měl na druhého Jeffreye Herlingse (KTM) náskok tří bodů a na Tima Gajsera bodů patnáct. Dnešní závod je a byl dalším velkým milníkem, když byl úplně posledním pro devítinásobného mistra světa šestatřicetiletého Antonia Cairoliho (KTM). S kariérou v MXGP se loučili také čtyřiatřicetiletý Shaun Simpson (KTM) a také Kevin Strijbos (Yamaha), jenž je o měsíc starší než legendární rodák z Paty na Sicílii.

MXGP

1. jízda MXGP

Nejrychlejším jezdcem v ranním měřeném tréninku byl jako již v posledních MXGP bylo pravidlem Jeffrey Herlings (KTM). Druhým nejrychlejším byl jeho největší rival v letošním boji o titul Romain Febvre (Kawasaki), třetí Jeremy Seewer (Yamaha), čtvrtý Jago Geerts (KTM), pátý Brian Bogers (GASGAS), šestý Tim Gajser (Honda), sedmý Thomas Kjer Olsen (Husqvarna), osmý dnes naposledy v FIM MXGP naposledy startující Antonio Cairoli (KTM). Nejlepší desítku uzavřeli, Glenn Coldenhoff (Yamaha) a Mathys Boisrame (Kawasaki). Nejlepší start do první jízdy poslední motokrosové Velké ceny 2021, která byla nejvyrovnanější od roku 1986 měl Prado, před Febvrem, Jeremy Seewerem (Yamaha), Herlingsem, Cairolim, Boisramem, Benem Watsonem (Yamaha), Gajserem, Kevinem Strijbosem (Yamaha) a Rubenem Fernandezem (Honda). Gajser se během dvou kol probil na páté místo. Bohužel na nosítkách byl odnesen Anton Nordstrom (Yamaha). Ve třetím kole měl pád Seewer. Pořadí tedy bylo: Prado, Febvre, Herlings, Gajser, Cairoli a právě Seewer. V tu dobu jsme sledovali neskutečnou podívanou, když Herlings nejprve předjel Febvra a během dalších dvou zatáček i Prada. To znamenalo, že právě on byl virtuálním lídrem seriálu, dva body před Febvrem. Prado nadále odolával Febvremu, ale to jen do čtvrtého kola, kdy jej předjel. Za tímto duem byli doslova nalepení, Gajser, Cairoli, Seewer. V pátém kole byl již Gajser třetí. V témže kole měl další pád Seewer a do něj narazil Cairoli a upadl také. Po trati ale doslova a do písmene letěl Herlings, který byl kolo, co kolo o tři až čtyři sekundy rychlejší všech ostatních. Febvre na něj ztrácel čtyři sekundy a Gajser sedm. V šestém kole zatočil do Pit Line ke svým mechanikům Cairoli. Více než skvěle jeli dva nováčci v MXGP, pátý Boisrame a šestý Fernandez. Poté, co Febvre a Gajser udolali Prada byli rázem naprosto stejně rychlí jako vedoucí Holanďan. V osmém kole byl dokonce Herlings o dvě sekundy pomalejší než oba jeho pronásledovatelé. Časový odstup mezi Herlingsem a třetím Gajserem byl šest sekund. Bylo neuvěřitelné sledovat live timing, kde Herlings – Febvre – Gajser jezdili prakticky až na výjimky shodné časy. Čtvrtý Prado na ně ztrácel po dvaceti odjetých minutách téměř dvacet pět sekund. I přes dva pády se nevzdával Seewer, který byl již pátý, před Boisramem. Ač první trojka měla mezi sebou neustále odstupy dvou až tří sekund, atmosféra na trati i v hledišti by se dala krájet. Ve čtrnáctém kole Seewer předjel Prada, ale a co hlavně, Gajser se mílovými kroky přibližoval k Febvremu. Tři kola před cílem byl již Slovinec těsně za Febvrem. Gajser na Herlingse ztrácel jen tři sekundy. Ovšem jak je i v motokrosu pravidlem, něco znamená dojet, ale poté ještě dokázat předjet. Opět a znovu jsme sledovali nádherný závěr, kde se letos tři nejlepší vešli do tří sekund. Z vítězství se předci jen radoval Herlings, jenž se tak bodově vyrovnal v průběžném pořadí seriálu jednu jedinou jízdu před koncem Febvremu. Třetí Gajser projel cílem jen tři čtyři desetiny sekundy za Febvrem a dvě celé osm desetin sekundy za Herlingsem. Prakticky padesát sekund za Herlingsem skončil čtvrtý Seewer. Následně v nejlepší desítce ještě skončili: Prado, Kjer Olsen, Boisrame, Coldenhoff, Watson a Bogers. Gajser na oba nejlepší ztrácí sedmnáct bodů, ale i u něj stále existuje šance stát se potřetí za sebou světovým šampionem. Poslední jízda tedy rozhodne o všem!!!

Výsledky 1 jízdy MXGP

1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 35:20.709; 2. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +0:02.465; 3. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:02.824; 4. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:48.484; 5. Jorge Prado (ESP, KTM), +0:56.162; 6. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:57.371; 7. Mathys Boisrame (FRA, Kawasaki), +0:58.107; 8. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:58.590; 9. Ben Watson (GBR, Yamaha), +1:00.075; 10. Brian Bogers (NED, GASGAS), +1:02.615; 11. Henry Jacobi (GER, Honda), +1:08.218; 12. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +1:09.352; 13. Jeremy Van Horebeek (BEL, Beta), +1:14.347; 14. Arminas Jasikonis (LTU, Husqvarna), +1:18.547; 15. Dylan Wright (CAN, Honda), +1:23.846; 16. Shaun Simpson (GBR, KTM), +1:26.792; 17. Brent Van doninck (BEL, Yamaha), +1:31.348; 18. Tom Koch (GER, KTM), +1:33.102; 19. Vsevolod Brylyakov (MFR, Honda), +1:37.117; 20. Valentin Guillod (SUI, Yamaha), +2:00.747; 21. Hardi Roosiorg (EST, KTM), -1 lap(s); 22. Ander Valentin (ESP, Husqvarna), -1 lap(s); 23. Alessandro Lupino (ITA, KTM), -2 lap(s); 24. Andrea La Scala (ITA, GASGAS), -2 lap(s); 25. Timothée Hoarau (FRA, Kawasaki), -2 lap(s); 26. Kevin Strijbos (BEL, Yamaha), -4 lap(s); 27. Denis Polas (SVK, KTM), -8 lap(s); 28. Antonio Cairoli (ITA, KTM), -12 lap(s); 29. Miro Sihvonen (FIN, Honda), -16 lap(s); 30. Anton Nordström Graaf (SWE, Yamaha), -17 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing

zdroj foto: Roman Borák