Jason Doyle vítězem 71. Zlaté přilby. Václav Milík bral v "malém" finále páté místo

06.10.2019....

Po pátečním nádherném finálovém závodu juniorského mistrovství světa do 21, a díky dešti zrušeném sobotním programu, přivítalo nedělní ráno sluníčko, které dalo předzvěst další více než skvělé Zlaté přilbě, která byla ve svém pořadí již jedenasedmdesátá. Boj cenou helmu a plochodrážní motocykl JAWA přilákal na svítkovský plochodrážní ovál hvězdné obsazení. Mezi velké favority patřil mistr světa z roku 2017 a obhájce loňského vítězství Jason Doyle z Austrálie, nebo vicemistr světa z roku 2017 Patryk Dudek z Polska a opomenout jsme nemohli ani domácího vítěze Zlaté přilby z roku 2017, Václava Milíka. Na startu se dále objevilo devět jezdců, Patrik Mikel, Josef Franc, Zdeněk Holub, Jan Kvěch, Zdeněk Simota, Ondřej Smetana, Hynek Štichauer a v roli náhradníků, Jaroslav Petrák a Martin Gavenda. Čtrnáct tisíc diváků nakonec sledovalo závod, který měl naprosto vše, co světový motoristický podnik může nabídnout. Do semifinálových jízd se s českých jezdců probojoval jen Milík, který však přes dvě třetí a jedno čtvrté místo se do finále nedostal a musel se spokojit "jen" startem v malém finále. V takzvaném finále útěchy byl nejlepší, a sedmé místo si z Pardubic odvezl, Martin Vaculík ze Slovenské Žarnovice. Za jeho zády dále dojeli Matej Žagar (Slovinsko), Chris Holder (Austrálie), Viktor Kulakov (Rusko), Václav Milík (Česká republika) a Tero AArnio (Finsko). Ve velkém finále, které se stejně jako malé finále jelo na šest kol, byl nejlepší právě dnes slavící čtyřiatřicáté narozeniny Jason Doyle, který obhájil loňské vítězství, což se za posleních osmnáct let nikomu nepodařilo. Druhý skončil v jeho pardubické premiéře Lotyš Andžejs Leběděvs, jenž je velkým fanouškem motokrosu a dobrým kamarádem nejlepšího lotyšského motokrosaře Paulse Jonasse. Třetí a vavřínový věnec si do nedalekého Polska odvezl Patryk Dudek. Jelikož je Zlatá přilba pověstná svou pohostinností, tak i jezdci, kteří skončili na čtvrtém až šestém místě, dostali nádherné poháry. Pro úplnost dodejme, že čtvrtý byl někdejší juniorský mistr světa Max Fricke (Austrálie), pátý rodák z Rio de Janeira žijící ve Švédsku Antonio Linndback a šestý byl Jack Holder (Austrálie). Mimochodem cenu dostal jak vítěz malého finále Vaculík, tak i nejlepší Čech Milík.