Jorge Lorenzo vítězem Grand Prix Francie! Karel Abraham po pádu závod nedokončil

17.05.2015....

Závod královské kubatury MotoGP na okruhu Bugatti Circuit v Le Mans, je za námi. Start měli nejlepší Lorenzo, Dovizioso, Iannone. Hodně divoký start předvedl i Marc Marquez, který měl nejdříve kontakt s Iannonem a následně vletěl do první šikany a na okamžik se dostal do čela. Byl ale příliš dlouhý a první tři jmenovaní jezdci mu předjetí ihned vrátili. Za Marquezem se držel na pozici 5. Valentino Rossi s Yamahou.

Jorge Lorenzo hned od prvního kola nasadil skvělé tempo a jediný, kdo se mu snažil stíhat byl právě Dovizioso s Ducati. Už ve druhém kole závodu padá v první šikaně ze 7. pozice Dani Pedrosa, který jel po operaci zápěstí svou první Grand Prix. Pedrosa však motocykl zvedá a i přesto, že má obrovskou ztrátu, tak v závodu nakonec pokračuje. Ve stejném kole v následující zatáčce německý závodník Stefan Bradl.

V závodu se i v královské kubatuře MotoGP, hodně padalo. Ze závodu dále po technickém problému vypadl i Aleix Espargaro se Suzuki, po pádu odstoupil Mike Di Meglio s Ducati, či Scott Reding s Hondou.

Velké problémy začal mít hned v úvodu závodu Marc Marquez, který začal na první trojici Lorenzo, Dovizioso, Iannone, ztrácet. Brzy se před Marqueze dostal i Rossi s Yamahou. Marquez, ve snaze udržet tempo, chyboval  a propadl se až na místo 7. za záda Smitha s Yamahou týmu Tech3 a Crutchlowa s Hondou týmu CWM LCR Honda. Marquez se však před britského jezdce Cala Crutchlowa dostal, ten se ho snažil udržet, ale následně přišel pád na přední kolo a z dobře rozjetého závodu musel odstoupit.

Následně se na čela začaly tvořit poměrně velké rozestupy. Na 1. pozici jel stále Lorenzo, který si na druhého Doviziosa vytvořil náskok více jak jednu vteřinu. Na místo 3. se dostal Rossi s Yamahou, jelikož Iannone, kterého stále trápí bolestivé rameno, které si na nedávných testech vykloubil, už tempu nestíhal. Valentino Rossi se následně dostal i před druhého továrního jezdce Ducati a jel na místě 2. za Lorenzem.

Ke konci závodu měl skutečně velké problémy Andrea Iannone, který hodně ztrácel a dotáhli se na něj Smith a Marquez. V ten moment, jako by Iannone ožil a začal velký boj o 4. místo. Celá 3 kola se téměř v každé zatáčce předjížděl Iannone s Marquezem jehož Honda se pod ním neustále divoce zmítala. Marquez znovu předvedl několik velice nebezpečných brzdných manévrů, ale nakonec se mu podařilo usadit na místě 4. a Iannonemu trochu poodjet. Celý tento souboj pouze sledoval Bradley Smith, který už ale neměl síly na to se do boje o 4. místo zapojit.

Pro vítězství si s bezpečným náskokem více jak 3 se. dojel Jorge Lorenzo, který se zdá konečně dostává do tempa. Na místě 2. dojel druhý továrí jezdec Yamahy, Valentino Rossi, který získal další důležité body do hodnocení šampionátu. Na místě 3. dojel Andrea Dovizioso, který zřejmě očekával více a bylo na něm vidět jisté zklamání. O místo 4. se bojovalo až do poslední zatáčky. Iannone v posledním kole Marqueze znovu dojel, ale bohužel se nedostal do tak těsného kontaktu, aby mohl zaútočit. Marquez tak dojel do cíle na místě 4. se ztrátou 19 sec. na vítěze. Iannone dojel na místě 5. kdy na Marqueze ztratil pouhých 0,4 sec. Místo 6. a 7. obsadili jezdci týmu Monster Yamaha Tech3, v pořadí Smith a Espargaro. Na místě 8. projel cílem Yonny Hernandez na Ducati týmu Pramac Racing, který neskrýval své nadšení. Místo 9. v závěru závodu získal Maverick Vinales se Suzuki, který za svá záda na místo 10. odsunul Danila Petruciho na druhé Ducati týmu Pramac Racing.

Brněnský Karel Abraham, závod opět nedokončil. I když spousta jeho jeho soupeřů měla technické potíže, nebo havarovala, Karel nedokázal z jezdci před nim držet, krok a následně z osmnáctého místa upadl i on. Abraham tedy nedokázal projet cílem závodu po čtvrté z pěti letošních odjetých Velkých cen a na bodovém kontě má tedy z cela logicky stále nulu.