Marc Marquez vítězem skvělého závodu MotoGP Argentiny 2016

04.04.2016....

Ještě před startem závodu bylo oznámeno, že je závod třídy MotoGP zkrácen z 25 kol na 20 a v průběhu 9., 10. nebo 11. kola musí jezdci vyměnit své motorky kvůli pneumatikám. Marc Marquez, Valentino Rossi i Jorge Lorenzo, kteří startovali z první řady, nasadili do závodu přední tvrdou a zadní střední směs pneumatiky. Na začátku závodu měl vzduch teplotu 25°C a trať byla vyhřátá na 30°C.

Závod byl od začátku až do konce parádní podívanou. Mohli jsme vidět spoustu napínavých a těsných soubojů a také nevídaně hodně pádů. Na zemi skončila spousta favoritů a o stupních vítězů rozhodly opravdu až poslední zatáčky posledního kola, ale podívejme se na závod po pořádku.

Dani Pedrosa

Do závodu nejlépe vyrazil Jorge Lorenzo, který se ujal vedení. Marcovi Marquezvi se trochu zvedlo přední kolo, což ho v prvních metrech zdrželo, podobně se start nevydařil Valentinovi Rossimu, kterému zadní kolo prohráblo. V první zatáčce to bylo také dost na těsno. Málem se tu sťukli Dani Pedrosa a Andrea Iannone a Dani vyjel mimo trať a propadl se dozadu. Iannone navíc při tom narazil i do druhého jezdce Hondy Marca Marqueze, kterému odřel kombinézu a utrhl kamerku, která mu pak vzadu plandala. To nebyl jediný problém v první zatáčce, protože zde rovnou spadli nezávisle na sobě Aleix Espargaro a Cal Crutchlow. Ti se rychle snažili vrátit do závodu, ale zařadili se až na chvost.

Během prvního kola se do vedení závodu dostal Andrea Dovizioso, za kterého se zařadil Valentino Rossi, který se v prvním kole dobře zorientoval mezi ostatními jezdci. Za ním pak byli Marc Marquez, Maverick Viñales a Andrea Dovizioso. Naopak Jorge Lorenzo se propadl na 6. místo, navíc neměl vůbec konkurenceschopné tempo, když během druhého kola ztratil na pátého Iannoneho více než vteřinu. Za ním pak byli Barbera, Pol Espargaro, Jack Miller a Loris Baz. Dani Pedrosa byl až na 12. místě.

Po smolné včerejší kvalifikaci měl smolný závod Yonny Hernandez. Yonny se snažil před téměř domácím publikem zajet co nejlépe, ale bohužel spadl ve třetím kole. V dalším kole přišel další pád, když se tentokrát ve 3. zatáčce odporoučel k zemi Jack Miller, který se na chvíli dokonce dostal před Jorgeho Lorenza. Jorge Lorenzo toho nakonec také moc nenajezdil, protože v 6. kole spadl také a závod tím pro něj v 1. zatáčce skončil. Jorge se chtěl vrátit do závodu, ale to se nepodařilo.

V závěru třetího kola jel skvěle Marc Marquez, který překonal Valentina Rossiho i Andreu Doviziosa. Poté se na čele utrhla právě dvojice Marc Marquez a Valentino Rossi, kteří předvedli parádní bitvu o vedení. Jejich souboj byl naprosto vyrovnaný a plný vzrušujících a napínavých předjížděcích momentů. Oba dva se dokázali třetími Andreovi Doviziosovi vzdálit už na více než 4 vteřiny. Spolu s Dovim o třetí místo bojoval Maverick Viñales a Andrea Iannone.

Andrea Iannone

V tu chvíli se blížil čas na výměnu motorek. Jako první zajeli do boxů Viñales, Iannone, Pedrosa a poté postupně i další jezdci. Marquez, Rossi a Dovizioso zajeli až v 10. kole a jako poslední vyměňoval Tito Rabat, který zajel až na konci 11. kola, což bylo opravdu na poslední chvíli. Všichni jezdci předvedli pěkné výměny, ale bezesporu nejefektivnější ji měl Marc Marquez, který umí pěkně přeskočit z motorky na motorku bez nutnosti šlápnout na zem.

Nyní byla samozřejmě nejsledovanější dvojice Marc Marquez a Valentino Rossi, kteří na trať vyjížděli v poměrně stejném rozestupu, jako z ní sjížděli. Při tomto nájezdu na trati potkali Tita Rabata, kterého Marc dokázal okamžitě předjet, ale Vale jel za ním, navíc jeho jízda byla mnohem opatrnější než Marcova. Toho Marc skvěle využil a na čele si během prvního kola vytvořil náskok tří vteřin. U Valeho bylo vidět, že mu druhá motorka nesedla tak, jako ta první, protože s ní jezdil podstatně horší časy. Jeho čas byl i o 3 vteřiny horší než Marquezu a poté, když se trochu chytil, tak stejně byl na úrovni jezdců jezdících na 6. místě a dál.

Marc vůbec neslevoval ze svého tempa a na čele si postupně vytvářel velký a bezpečný náskok. Sedm kol do cíle měl už náskok 4,9 vteřin. Na třetím místě byla opět trojice Viñales a obě Ducatky, kteří začínali Valentina stahovat, protože jezdil téměř o vteřinu horší časy než oni. O šesté místo pak spolu bojovali Dani Pedrosa a Scott Redding, což bylo také pěkné na pohled.

Marc Marquez

Bohužel ani ve druhé polovině se jezdcům nevyhýbaly problémy. Šest kol do cíle odstoupil Loris Baz. V dalším kole kvůli nějakému technickému problému odstoupil i Scott Redding, kterému jeho Ducatka přestala jet.

Pět kol před koncem závodu měl Marc Marquez na čele pohodlný náskok 7,4 vteřin, ale za ním se sjela čtveřice Rossi, Viñales, Iannone a Dovizioso. Maverick byl odhodlaný s Valentinem o druhé místo bojovat, ale bohužel tři kola před koncem spadl v první zatáčce a veškeré naděje na pódiové umístění byly pryč.

Když zbývala do cíle jen dvě kola, tak to měl Valentino opravdu těžké. Bylo vidět, že oba dva jezdci Ducati chtějí urvat jeho druhé místo, protože byli rychlejší. Nejprve se ho pokusil předjet Andrea Iannone, ale toho využil jeho týmový kolega, který nakonec v duchu "dva se perou, třetí se směje" předjel oba dva a ujal se druhého místa. Jejich souboj pokračoval až do posledního kola. Tam už to vypadalo, že se oba Andreové postaví na stupně vítězů, ale poté přišla fatální chyba Andrei Iannoneho, který v posledním esíčku najedl do svého týmového kolegy a oba skončili na zemi. Dovi nakonec motorku do cíle ještě dotlačil na 13. místě, podobně jako Adam Norrodin v závodě Moto3. Tento incident bude ještě řešit ředitelství závodu. No v Ducati asi moc velkou radost mít nebudou.

Valentino Rossi

Valentino Rossi, který vše sledoval z bezprostřední blízkosti, si nakonec dojel pro druhé místo, ve které už asi nedoufal. Jeho ztráta na vítěze Marca Marqueze byla 7,679 vteřin. Marc si tak dojel pro druhé vítězství v Argentině. Jako třetí nakonec projel cílem Dani Pedrosa, který zažil velmi náročný závod. Po nezaviněné chybě z úvodu závodu se musel probojovat dopředu, kde s výraznou ztrátou pak jezdil na 6. místě. Nakonec po pádech ostatních jezdců si mohl připsat první pódiové umístění v letošní sezóně.

Pro životní výsledek si dojel Eugene Laverty, který skončil čtvrtý, jako nejlepší satelitní jezdec. Toto místo mohl získat Pol Espargaro, ale ten v závěru posledního kola vyjel krátce mimo trať a cílem nakonec projel šestý. Cal Crutchlow nakonec ze závodu odstoupil.