Mega den v Mexiku pro Febvra & Covingtona

14.09.2015....

Celonoční bouře změnila podmínky extrémně pevného a technického okruhu León na předposledním kole FIM Motocross World Championship. Podmáčená směs hlíny a místní půdy udělala trať kluzkou, takže jezdci museli být neustále ve střehu, neboť museli být dostatečně rychlí a zároveň obezřetní.

To nebyl problém pro Romaina Febvra z Yamaha Factory Racing Yamalube, který dnes dosáhl dalšího padesátibodového skóre, svého čtvrtého v této sezoně. No a Thomas Covington z Monster Energy Kawasaki Racing Team se pevně zařadil mezi hvězdy v MX2, když dosáhl dvou milníků kariéry, své vůbec první závodní vítězství a MX2 Grand Prix vítězství celkově.

Byl to, jako obvykle, den Romaina Febvra (Yamaha Factory Racing Yamalube), který zvýšil své statistiky na čtrnáct vítězství v závodech, dvanáct po sobě jdoucích stupní vítězů, z nichž sedm GP bylo vítězných. Mistr světa FIM Motocross 2015 dnes naprosto dominoval, když vyhrál první závod s ještě větším rozdílem, než Ryan Villopoto v kvalifikačním závodě v Thajsku. Tzn. 45 sekund oproti 33 sekundám RV. "Nikdy to není snadné, ale první jízda byla opravdu dobrá, na trati jsem si to užíval. Dnes ráno to bylo opravdu bahnité, ale na druhý závod už trať byla dokonalá a mohl jsem si to fakt užít."

Pro Shauna Simpsona (Hitachi Construction Machinery Revo KTM) to mohlo bylo jednoduché, protože čím je trať těžší, tím lépe pro něj. Noční déšť zcela hovořil ve prospěch Simpsona, který má svou dosud nejlepší sezonu v královské třídě. SS24 si liboval v rozježděné trati v 1. závodě a dosáhl na přesvědčivé druhé místo. A impozantní byl i jeho výkon ve druhé jízdě, kdy za sebou dokázal nechat všechny ostatní tovární jezdce a propracovat se tak  na druhé místo celkově. "Trať ve druhém závodě byla taková, jaká by měla být každou Grand Prix. Bylo tam dost míst k předjetí, a tak jsem se vůbec necítil nervózně. Je vynikající, že jsem se dokázal dostat na čelo a ukázat tak, že mohu dosáhnout na stupně vítězů nejen na písku."

Maximálně padesát bodů lze ještě získat tuto sezónu, což znamená, že Evgeny Bobryshev (Team HRC) již určitě skončí v první trojce MS, neboť Simpson na čtvrté pozici je 58 bodů za ním. Tento víkend "ruský bohatýr" udělal deset bodů na svého týmového kolegu Gautier Paulina. Ztrácí tak na něj 27 bodů, což znamená, že je stále v boji o druhé místo v šampionátu.

Když se Jeremy Van Horebeekovi z Yamaha Factory Racing Yamalube povede start, může držet tempo, což bylo patrné ve druhém závodě, když jel kolo na kolo s Paulinem, Simpsonem, Bobryshevem a Coldenhoffem v tvrdé bitvě o vteřiny. Simpson a Bobryshev jej nakonec nechali za sebou, takže tento víkend z toho je nakonec čtvrtá pozice. Nizozemský nováček Glenn Coldenhoff (Rockstar Energy Suzuki Europe) byl v obou jízdách pátý, a páté místo získal i celkově.

MXGP 1. závod Top Ten: 1. Romain Febvre (FRA, Yamaha), 36:35.450; 2. Shaun Simpson (GBR, KTM), +0:45.231; 3. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +1:14.599; 4. Gautier Paulin (FRA, Honda), +1:22.649; 5. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +1:26.466; 6. Dean Ferris (AUS, Husqvarna), +2:06.200; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +2:08.975; 8. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +2:20.819; 9. Jose Butron (ESP, KTM), -1 lap(s); 10. Tyla Rattray (RSA, Kawasaki), -1 lap(s)

MXGP 2. závod Top Ten: 1. Romain Febvre (FRA, Yamaha), 35:32.826; 2. Shaun Simpson (GBR, KTM), +0:02.302; 3. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:04.883; 4. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:06.685; 5. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +0:08.990; 6. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +0:11.136; 7. Tyla Rattray (RSA, Kawasaki), +0:12.221; 8. Jose Butron (ESP, KTM), +0:13.728; 9. Gautier Paulin (FRA, Honda), +0:37.447; 10. Dean Ferris (AUS, Husqvarna), +0:39.006;

MXGP celkově Top Ten: 1. Romain Febvre (FRA, YAM), 50 p.; 2. Shaun Simpson (GBR, KTM), 44 p.; 3. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 40 p.; 4. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 32 p.; 5. Glenn Coldenhoff (NED, SUZ), 32 p.; 6. Gautier Paulin (FRA, HON), 30 p.; 7. Maximilian Nagl (GER, HUS), 28 p.; 8. Dean Ferris (AUS, HUS), 26 p.; 9. Tyla Rattray (RSA, KAW), 25 p.; 10. Jose Butron (ESP, KTM), 25 p.

MXGP Championship Top Ten: 1. Romain Febvre (FRA, YAM), 688 p.; 2. Gautier Paulin (FRA, HON), 566 p.; 3. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 539 p.; 4. Shaun Simpson (GBR, KTM), 481 p.; 5. Maximilian Nagl (GER, HUS), 442 p.; 6. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 426 p.; 7. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 416 p.; 8. Glenn Coldenhoff (NED, SUZ), 393 p.; 9. Todd Waters (AUS, HUS), 344 p.; 10. Clement Desalle (BEL, SUZ), 331 p.

MXGP Značky: 1. Yamaha, 696 p.; 2. KTM, 672 p.; 3. Honda, 649 p.; 4. Suzuki, 648 p.; 5. Husqvarna, 604 p.; 6. Kawasaki, 394 p.; 7. TM, 126 p.

Thomas Covington (Monster Energy Kawasaki Racing Team) dnes dosáhl několika milníků a ukázal, jak všestranně dovedným je. Po solidním čtvrtém místě v první jízdě si ve druhém závodě dojel pro své vůbec první závodní vítězství a získal tak i celkové vítězství v GP. "Jsem nadšený. Já jsem ani nevěděl, že jsem celkově vyhrál. Šel jsem na pódium, a musel jsem se zeptat, kde bych měl stát. Je to úžasný pocit."

Tim Gajser (Honda Gariboldi) neměl nejlepší start do nového dne. Držitel červené desky ale po zaváhání v prvním závodě ztratil pouze jednu pozici. O pár kol později se objevila zpráva na jeho pit-boardu "šetři motorku!", což pro Gajsera, jezdce, který je známý svým dravým stylem a využívá každou unci síly, muselo být docela těžké. Přesto dojel do cíle na páté pozici. Ve druhém závodě pak jel chytře a po druhém místě skončil druhý i celkově. Nyní vede šampionát o 18 bodů před Pauls Jonassem.

Benoit Paturel (Kemea Yamaha Yamalube) mohl otevřít svoji vůbec první láhev šampaňského. "Je to pro mě neuvěřitelné. Letos jsem postupoval krok za krokem a získat své první pódium je neuvěřitelný pocit. A myslím, že pro každého jezdce je to to samé."
Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory Racing), podporovaný legendárním Stefanem Evertsem, měl nejbláznivější víkend. Nejdříve v prvním závodě vyhrál a získal tak 9 bodů na Gajsera. Ve druhé jízdě získal Fox holeshot, ale havaroval, a i když se dokázal vrátit do sedla, upadl znovu o kolo později. I přesto, že lotyšskému borci se zmenšily šance na  FIM Motocross mistrovství světa MX2 2015, může být rád, že odešel z takového ohromného pádu bez úhony.

Klíčem k úspěchu na blátě je udržet tempo nahoře, což je shodou okolností platí pro jízdu v písku. Max Anstie z Monster Energy DRT Kawasaki byl rychlý jen v prvním závodě, kde byl druhý za Jonassem. V druhém závodě spadl ze čtvrté příčky a vypadl tak z první desítky, přesto nakonec skončil v první pětce celkově.

MX2 1. závod Top Ten: 1. Pauls Jonass (LAT, KTM), 35:48.318; 2. Max Anstie (GBR, Kawasaki), +0:04.477; 3. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:26.170; 4. Thomas Covington (USA, Kawasaki), +0:32.672; 5. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:34.821; 6. Harri Kullas (FIN, Husqvarna), -1 lap(s); 7. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), -1 lap(s); 8. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), -1 lap(s); 9. Brent Van doninck (BEL, Yamaha), -2 lap(s); 10. Valentin Guillod (SUI, Yamaha), -2 lap(s).

MX2 2. závod Top Ten: 1. Thomas Covington (USA, Kawasaki), 34:34.352; 2. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:06.836; 3. Julien Lieber (BEL, Yamaha), +0:22.502; 4. Valentin Guillod (SUI, Yamaha), +0:24.846; 5. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:25.601; 6. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), +0:45.919; 7. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +1:03.913; 8. Harri Kullas (FIN, Husqvarna), +1:14.447; 9. Ivo Monticelli (ITA, KTM), +1:46.917; 10. Samuele Bernardini (ITA, TM), +2:00.450.

MX2 Celkově Top Ten: 1. Thomas Covington (USA, KAW), 43 p.; 2. Tim Gajser (SLO, HON), 38 p.; 3. Benoit Paturel (FRA, YAM), 36 p.; 4. Pauls Jonass (LAT, KTM), 33 p.; 5. Max Anstie (GBR, KAW), 32 p.; 6. Valentin Guillod (SUI, YAM), 29 p.; 7. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), 29 p.; 8. Harri Kullas (FIN, HUS), 28 p.; 9. Julien Lieber (BEL, YAM), 27 p.; 10. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 27 p.

MX2 Championship Top Ten: 1. Tim Gajser (SLO, HON), 556 p.; 2. Pauls Jonass (LAT, KTM), 538 p.; 3. Max Anstie (GBR, KAW), 506 p.; 4. Valentin Guillod (SUI, YAM), 475 p.; 5. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 467 p.; 6. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 423 p.; 7. Julien Lieber (BEL, YAM), 418 p.; 8. Jordi Tixier (FRA, KAW), 393 p.; 9. Benoit Paturel (FRA, YAM), 356 p.; 10. Petar Petrov (BUL, KAW), 304 p.

MX2 Značky: 1. KTM, 729 p.; 2. Kawasaki, 720 p.; 3. Yamaha, 609 p.; 4. Honda, 597 p.; 5. Suzuki, 468 p.; 6. Husqvarna, 416 p.; 7.TM,104 p.

Click here to obtain the complete results.