MXoN 2013: Kvalifikaci ovládla Australie. Češi ve finále

28. 9. 2013....

Na rozdíl od loňska se česká reprezentace kvalifikovala do hlavního závodu Motokrosu národů, který se jede na kompletně přebudované trati v německém Teutschenthalu. Trio ve složené Martin Michek, František Smola a Filip Neugebauer skončilo po sobotních kvalifikačních závodech osmnácté, nejrychlejší byli Australané.

V pořadí už 67. ročník Monster Energy Motokrosu národů vejde do historie jako nejobsazenější ve své historii. Do prestižního závodu tříčlenných národních družstev se přihlásilo 41 týmů – o osm víc než loni. Mezi nimi jsou jako úplní nováčci například motokrosaři z Izraele. Víkend začal při národech tradičně – losovalo se totiž, v jakém pořadí si budou jezdci vybírat místo na startu sobotních kvalifikačních závodů. Pro nahuštěný program nebyl čas odjet klasické kvalifikace. Tady došlo k velké ironii, neboť pole position si vytáhli z osudí absolutní outsideři Thajci, druzí za nimi byli Irové a pak hned Noři. Naopak favorizovaní Němci byli 28. a Češi ještě o tři místa za nimi.

Pak už mohly začít volné tréninky podle jednotlivých tříd. Třídě MX1 vévodil jeden z favoritů, mistr světa Ital Antonio Cairoli (Red Bull KTM), který zajel v šestém kole čas 1:40.067 min. Za ním skončil Rus Jevgenij Bobryšev na Hondě (1:40.171), až osmý byl klasifikován trojnásobný vítěz Motokrosu národů Američan Ryan Dungey (KTM) časem 1:42.184. Rychle se s tratí sžil Franta Smola (KTM), který v těžké konkurenci zajel osmnáctý nejrychlejší čas 1:44.162. Ve třídě MX2 poněkud zklamal natěšené německé diváky bývalý mistr světa Ken Roczen (KTM), který skončil sedmý. Nejrychlejší (1:38.778) byl Australan Dean Ferris (Yamaha), náš Filip Neugebauer byl o příčku lepší než předtím Smola, tedy sedmnáctý (1:43.596). Ve třídě Open jsme měli své želízko v ohni v podobě dvojnásobného vicemistra světa MX3 Martina Michka (KTM) a ten splnil předpoklady desátým časem (1:42.442), když nejrychlejší byl letošní vicemistra světa MX1 Belgičan Clemente Desalle (Suzuki) časem 1:39.829, který byl také absolutně nejlepším výkonem volných tréninků.

Tři kvalifikační závody pak rozhodly o devatenáctce přímých postupujících. Dvacáté postupové místo si vybojoval vítězný tým z B finále. Holeshot prvního závodu, který absolvovali jezdci třídy MX1, získal v Americe jezdcící Australan Brett Metcalfe na Kawasaki. Překvapivě rychle se začal vzdalovat celému startovnímu poli, které vedl Američan Ryan Dungey. Hodně dozadu, až na 17. pozici, se mezitím propadl Antonio Cairoli a ještě dál za ním byl další z favoritů, Francouz Gautier Paulin (Kawasaki). Na Metcalfa nikdo neměl a dojel do cíle s náskokem 1,5 sekundy na Dungeyho, třetí skončil Brit Tommy Searle (Kawasaki). Cairoli se stačil po dramatické honičce vrátit na čtvrté místo, když posledním koho ještě předjel byl jeho týmový kolega u KTM Belgičan Ken De Dycker. Paulin se dokázal posunout na sedmou pozici. František Smola dokázal zopakovat svůj výsledek z volného tréninku a obsadil tedy 18. místo.

Kvalifikační závod MX2 začal holeshotem dalšího Australana Deana Ferrise (horní snímek), kterého ale brzy předstihl miláček místních davů Roczen. Ferris se pak držel zadního blatníku mladičkého Němce po celých šest kol, než mu domácí jezdec konečně ujel. V cíli byl mezi nimi rozdíl 5,2 sekundy. Americký šampion dvěstěpadesátek Eli Tomac (Honda) měl slabší start, do druhého kola najížděl jako osmý. Pak se zamotal do velké bitvy o třetí místo s Belgičanem Jeremy Van Horebeekem (Kawasaki), Britem Jakem Nichollsem (KTM), Francouzem Jordi Tixierem (KTM) a Španělem Jose Butronem (KTM). Z nich byl nejrychlejší van Horebeek, který zase pro jediný závod vyzkoušel MX2, když už rok jezdí (a skvěle) ve třídě MX1. Tomac byl čtvrtý před Nichollsem. Filip Neugebauer dojel dvacátý a to znamenalo, že jsme ještě v žádném případě neměli jistý postup.

Metcalfe

Ve třídě Open nebylo od začátku pochyb o prvních dvou místech. Fantastickým startem se do čela dostal tovární jezdec Suzuki Belgičan Desalle a do konce závodu na 14 kol už jen zvyšoval svůj náskok. Stejně tak si na druhém místě vedl Američan Justin Barcia. Jezdce týmu Geico Honda dělilo v cíli od Desalla přes třináct sekund. O třetí příčku se nejprve tahali Němec Dennis Ullrich a Australan Todd Waters (oba KTM), oběma pak vypálil neustále zrychlující Estonec Tanel Leok na TM. Michek předvedl průměrný start a v cíli prvního kola byl čtrnáctý. Pak předjel Nora Kennetha Gundersena (Kawasaki) a Novozélanďana Codyho Coopera (Suzuki), který mu později stejný manévr oplatil. V půlce závodu byl Michek jedenáctý, v cíli pak třináctý, což jistilo náš postup do nedělního finále. Vítězem kvalifikace se stala poprvé v historii Motokrosu národů Austrálie, díky velice vyrovnaným a špičkovým výkonům všech svých jezdců (výsledek nejslabšího člena týmu se škrtal.