Předsezónní rozhovor a video s Tim Gajserem

23.01.2020....

Jezdec továrního motokrosového týmu HRC Tim Gajser, se stal mistrem světa v kategorii MX2 v roce 2015, následující rok si na své konta připsal zisk titulu mistra světa v MXGP a v roce 2019 si vybojoval Tim Gajser celkově třetí, v královské motokrosové třídě světa, v MXGP druhý titul světové šampiona. Momentálně má na svém kontě tedy tři světové tituly a čtyřiadvacet vítězných Velkých cen. Již teď, ve třiadvaceti letech, je považován za jednoho z nejlepších motokrosařů historie.

Gajser doposud odjel v MXGP dvaasedmdesát Velkých cen a z toho šestačtyřicetkrát skončil na pódiu. Na 450 dokázal zvítězit v devatenácti Grand Prix.

V seznamu vítězů motokrosových Velkých cen všech dob je Gajser na devatenáctém místě a každým závodem se přibližuje nejlepší desítce. Pokud se mu letos zadaří jako vloni, může se stát takovou legendou jako Heikki Mikkola, Harry Everts nebo Torsten Hallman.

Otázka: Sezóna 2019 pro tebe byla skvělá. Jaké to pro tebe je se všemi těmito vítězstvími a třemi světovými tituly?

Gajser: Loňský rok byl úžasný. Celou sezónu jsem se cítil skvěle. Měl jsem výborný motocykl. V úvodu sezóny jsem dělal zbytečné chyby a poměrně jsme se sebou bojoval, ale po Valkenswaardu jsme jeli do Arco a od té doby šlo vše správným směrem. Začal jsme vyhrávat rozjížďky, Velké ceny a nakonec jsem se stal mistrem světa. Po každé GP, kterou jsem vyhrál nebo se v ní cítil dobře, jsem byl rozhodně šťastný, ale řekl bych, že jsem se hodně poučil z chyb minulosti, i z let 2015 a 2016. Rok 2019 byl skutečně speciální, moc mě vše bavilo. Za všechny kolem mě jsem šťastný, že jsem se stal potřetí mistrem světa.

Otázka: Vyhrál si Velkou cenu Belgie a byl jsi nejlepší ve třídě při MXoN v Assenu. Řekni mi, jak jsi se dokázal tak zlepšit v písku.

Gajser: V zásadě to byl můj cíl, se zlepšit v písku. Proto jsem také v zimě na pískových tratích tvrdě trénoval. Následně jste mohli vidět, že moje rychlost a technika byla v písku lepší. Závodit v písku je od tvrdého podkladu naprosto odlišné.

Otázka: Po sezóně MXGP si odjel závodit na Monster Cup v Las Vegas. Cítil jsi, že by to mohlo být pro tebe zničující, nebo se jednalo o další tvůj zábavný závod?

Gajser: Že jsem mohl v USA startovat jsem byl velmi nadšený. Byl to tam můj druhý start, když jsem tam poprvé jel v roce 2017. Bylo skvělé, že jsem před závodem mohl na tamních superkrosových tratích trénovat a připravit se. Sice to trvalo jen pět dní, ale i tak jsem zajížděl dobré časy. Samotný závod byl dobrý a já byl spokojený, že jsem tam mohl závodit. Pevně doufám, že jsem tam nezávodil naposledy.

Otázka: Co jsi následně dělal v podzimním období?

Gajser: Celou dobu jsem byl velmi zaneprázdněn. Volna jsem moc neměl a měl dost povinností. Byl jsem hodně rád, že jsem mohl být doma a spát ve své vlastní posteli. Začátkem prosince jsem se začal připravovat na rok 2020.

Otázka: Byla tvoje příprava stejná jako vloni nebo jsi některé věci změnil?

Gajser: V loňském roce jsem změnil mnoho věcí a byl jsem s tím velmi spokojen. Tudíž jsme se letos snažili zůstat na stejném programu. Je ale fakt, že některé věci jsme skutečně vylepšili.

Otázka: Je jasné, že se ve třídě nejlepších jezdců na světě, MXGP musíš zlepšovat a zdokonalovat rok co rok. Konkurence je opravdu tvrdá a všichni se snaží dosahovat pokroku.

Gajser: Každý rok přichází z MX2 do MXGP řada špičkových jezdců, tudíž je konkurence rok od roku tvrdší. Máme zde řadu velkých jmen a letos přibili ještě výkonnostně lepší kluci s velkou motivací. Já osobně vím, že i když jsem vyhrál GP nebo titul, vždy jsem věděl, že to nebylo takové, jak nejlépe umím a že to mohlo být lepší.

Otázka: Máš nového týmového kolegu, jaké to je s Michem Evansem spolupracovat?

Gajser: Mitch je zábavný chlapík a je dobrý týmový kolega. Již v listopadu jsme spolu pár dní a pár týdnů strávili na Sardinii, kde jsme trénovali. Je to dobrý, mladý a rychlý chlap.

Otázka: Je dost divné, že jsi letos ten starší v týmu.

Gajser: Roky nezastavíš (smích), ale je dobré mít Mitche vedle sebe. Je mladší a hladový a chce dokázat, že je rychlý.

Otázka: Co si myslíš o tom jaké výsledky bude Mitch dosahovat?

Gajser: Myslím si, že nejen Mitch, ale všichni z MX2, co přichází do MXGP to nemají jednoduché. Nejprve musí změnit motocykl, což někdy není jednoduché. V MXGP je velká konkurence a spousta dobrých jezdců. Já si ale myslím, že pro Mitche bude 450 výhodou, protože je poměrně vysoký. Jsem si jistý, že bude dobrý.

Otázka: Je jasné, že obhajoba tvého titulu bude jasným cílem pro rok 2020

Gajser: Jo, tak to je jasné, ale hlavně si chci každou jízdu užívat a zůstat zdravý. Závody si chci užívat a pokud bude vše jak má, vím, že můžu být opravdu rychlý. Můj tým tvoří lidé, se kterými je mi dobře a když jsem s nimi, jsem šťastný.

Otázka: A co nový motocykl, co nám o něm můžeš říct?

Gajser: Také pro letošek máme nový motocykl a jsem z něj hned od první jízdy nadšený, cítím se na něm dobře a pohodlně. Jsem naprosto přesvědčen, že s tímto modelem budeme mít skvělé závody a vlastně i sezónu. Já osobně, ale i Honda se snažíme neustále jít dopředu. Společně s Hondou jsme schopni dělat velké věci.