Představení + časový plán víkendové Gran Premio Motul de la República Argentina

30.03.3016....

Letošní sezóna MotoGP byla zahájena závody pod umělým osvětlením v Kataru a nyní se závodníci mistrovství světa silničních motocyklů přesouvají do Jižní Ameriky, kde vypukne druhý závod. Na okruhu Termas de Rio Hondo v Argentině můžeme opět očekávat těsné a napínavé souboje, tak jako jsme to mohli vidět právě v prvním závodě. Už loňská sezóna přinesla zajímavou podívanou a rok 2016 v tom pokračuje. Co je dobré pro nás fanoušky, závody všech tříd, Moto3, Moto2 a MotoGP, přináší spoustu zvratů a překvapení, takže se v neděli máme na co těšit. Harmonogram závodního víkendu se vrací do své původní podoby, proto se první volné tréninky rozjedou v pátek ráno (pro nás odpoledne). Navíc byla Argentina přehozena s americkým Austinem a jede se už jako druhý závod a ne třetí, jako tomu bylo doposud.

Mezinárodní okruh Termas de Rio Hondo byl vybudován na 150 hektarech plochy, přibližně šest kilometrů od města nesoucí stejné jméno ležící v argentinské provincii Santiago del Estero. Okruh patří mezi nově vybudované, oficiálně byl otevřen teprve v květnu roku 2008. O čtyři roky později proběhla modernizace a rozšíření, aby byl okruh bezpečnější a atraktivnější. Závodníci mohou využít 4,8 km dlouhou trať, kde je 9 pravých a 5 levých zatáček. Nejdelší rovinka má 1 076 m a šířka činí 16 metrů.

MotoGP v Argentině pojede teprve potřetí a bude zajímavé sledovat, jak se budou chovat pneumatiky Michelin, protože jde o okruh, kde se netestovalo. V plánu jsou pro přední i zadní pneumatiku nabídka směsi tvrdé (žluté označení) a střední (černé označení). Bridgestone sem loni přivezl dokonce extra tvrdou zadní směs a někteří závodníci měli i tak s pneumatikami problémy. Navíc se všichni jezdci musí stále vypořádávat s novou jednotnou elektronikou.

Jako lídr třídy MotoGP míří do Argentiny Jorge Lorenzo z týmu Movistar Yamaha, který v Kataru skvěle rozjel letošní sezónu. V Losailu se mu podařilo zajet pole position, vyhrát závod a stanovit nový rekord tratě. V Argentině chce samozřejmě na tento úspěch navázat a vylepšit si i loňské páté místo. Rok předtím se mu ale podařilo dojet na stupně vítězů, když skončil třetí. Loňský argentinský vítěz a držitel traťového rekordu Valentino Rossi nezačal sezónu podle představ, když se nedokázal dostat na stupně vítězů a nenavázal na loňské vítězství. Nyní je tu ale další závod, který pro něj byl loni úspěšný, a můžeme očekávat, že se Vale opět pustí do boje o přední pozice a boje o titul. Jistě si všichni pamatují jeho loňské oslavy vítězství v dresu slavného fotbalisty Diega Maradony, rok předtím ale tak skvělý nebyl, když skončil za stupni vítězů na 4. místě. Rossi teď už může jet ve větší pohodě, protože má jistotu další dvouleté smlouvy, kterou s Yamahou v Kataru podepsal.

Začátek letošní sezóny je jak věrná kopie té loňské v podání továrního jezdce Ducati Andrey Doviziosa. Dovi v Kataru skončil na pěkném druhém místě a stejný výsledek zajel loni právě v Kataru i v Argentině. Nová Ducati Desmosedici GP má i podle Caseyho Stonera dobrý motor, který přináší výhody, hlavně na rovinkách, ale i v zatáčkách, když jsou letos Ducatky mnohem lépe zvládnutelné. Andrea Iannone bohužel v boji o pódium se svým týmovým kolegou v Kataru spadl, proto si bude chtít v Argentině spravit chuť. Loni mu zde unikly stupně vítězů jen o kousek, když bojoval s Calem Crutchlowem až do poslední zatáčky. Proto má dost motivace k tomu, aby zabojoval o podobný výsledek i tentokrát.

Marc Marquez z továrního týmu Repsol Honda v Kataru jistě mnohé překvapil, protože po protrápených předsezónních testech nakonec skončil na stupních vítězů. V Argentině to bude pro Marca i tým velká zkouška pro nastavení jejich RC213V, protože bude mnohem méně času pro vyladění. Marcovi se ale na okruhu Rio Hondo v minulosti dařilo. První rok vyhrál, oba dva roky tu zajel pole position, je držitelem nejrychlejšího kola a loni byl dlouhou dobu ve vedení závodu. Jen ale do té doby, než ho dojel Valentino Rossi a on pak po vzájemném souboji spadl. Jeho týmový kolega Dani Pedrosa si po roční pauze opět vyzkouší argentinský okruh. Loni po Kataru přerušil závody kvůli zranění, proto mohl Grand Prix Argentiny sledovat jen v televizi. V premiérovém roce ale skončil druhý, 1,8 s za Marquezem.