Romain Febvre ovládl 1. jízdu MXGP Španělska 2021

17.10.2021….

Královská třída světového motokrosu FIM MXGP je letos jednou z nejvyrovnanějších v historii motokrosu. Pamětníci mají stále v živě paměti rok 1974, a motokrosovým fanouškům dobře známý případ, kdy se o titulu mistra světa rozhodlo až po sezóně, kdy byl titul mistra světa doslova a do písmene odejmut českému jezdci Jaroslavu Faltovi, který do poslední jízdy bojoval s Rusem Genadijem Mojsejevem.

MXGP

1. jízda

Zde měřený trénink ovládl Jeffrey Herlings, těsně (sedm setin) před Timem Gajserem (Honda), Romainem Febvrem (Kawasaki) a Jorgem Pradem (KTM), tedy právě ti, mezi kterými se z největší pravděpodobností rozhodne o letošním titulu světového šampiona. Startovní manévr nejlépe zvládl Jorege Prado (KTM), před Romainem Febvrem (Kawasaki), Glennem Coldenhoffem (Yamaha), Beinoitem Paturelem (Honda), Jeremy Seewerem (Yamaha), Timem Gajserem Gajserem. Ještě v prvním kole byl Coldenhoff druhý, Febvre třetí a Gajser čtvrtý. Sedmý byl Antonio Cairoli, osmý Pauls Jonass a Herlings byl devátý. Neuvěřitelná věc se stala ve třetím kole, kdy Febvre a Gajser zajeli na tisícinu sekundy stejný čas na jedno kolo. V kole čtvrtém byl Prado a Febvre o sekundu rychlejší Gajsera. Rozdíl mezi trojicí nejlepších byl pouhé tři sekundy. Již sedmý Herlings během tří zatáček předjel Jonasse a Cairoliho  na ně ztrácel třináct sekund. Ciaroli se poté propadl za Joansse a Arnauda Tonuse (Yamaha) na místo desáté. Celý motokrosový areál, ale sledoval boj jejich Jorgeho Prada s Romainem Febvrem. Třetí Gajser byl čtyři sekundy za nimi. V osmém kole udělal Febvre v hluboké koleji ve výjezdu ze zatáčky drobou chybu a již se musel obávat Gajsera. Herlings již byl šestý se sedmnácti sekundovou ztrátou na lídra. V devátém kole se do vedení dostal Febvre. Okamžitě Pradovi poodjel. Gajser byl v tuto dobu těsně za zadním kolem Španěla. V jedenáctém kole upadl Coldenhoff a jen těsně se mu vyhnul Herlings. Dokonce bych řekl, že mezi oběma nizozemci došlo k neúmyslnému kontaktu. Po dvaceti minutách vedl z náskokem čtyř sekund Febvre, před Pradem, který měl na třetího Gajsera náskok dvou sekund. O čtvrté místo mezi sebou tvrdě bojovali Seewer a Herlings. Ve třináctém kole byl lídr seriálu Herlings čtvrtý. Na Gajsera ztrácel čtrnáct sekund. Ovšem jak víme Herlingsovi závěry jízd jsou pro soupeře smrtící, což se potvrzovalo i nyní. Výborné tempo držel i za ním jedoucí Seewer. Mezi tím se ale odehrával neskutečný boj: Prado-Gajser. Tři kola před koncem měl ale Gajser pád a rázem ztratil deset sekund. Gajser místo boje o druhé místo musel odolávat tvrdým atakům Herlingse. V dalším kole udělal Gajser další chybu a Herlings byl třetí. Herlings byl v tu dobu o čtyři až šest sekund rychlejší než kdokoliv jiný na předních pozicích. Jak Prado, tak Herlings v posledním kole sjeli Febvrův náskok na minimum. Rozdíl v cíli mezi Febvrem a Herlingsem byly necelé tři sekundy. Vítězem se tedy stal Febvre, před Pradem, Herlingsem, Gajserem, Seewerem, Jonassem, Paturelem, Tonusem a Coldenhoffem.

Výsledky 1. jízdy

1. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), 35:26.873; 2. Jorge Prado (ESP, KTM), +0:01.741; 3. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:02.805; 4. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:12.719; 5. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:18.366; 6. Pauls Jonass (LAT, GASGAS), +0:19.087; 7. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:37.901; 8. Benoit Paturel (FRA, Honda), +0:40.735; 9. Arnaud Tonus (SUI, Yamaha), +0:41.431; 10. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:44.620; 11. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:46.357; 12. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:46.962; 13. Brian Bogers (NED, GASGAS), +0:47.922; 14. Alessandro Lupino (ITA, KTM), +0:48.257; 15. Shaun Simpson (GBR, KTM), +1:00.730; 16. Jeremy Van Horebeek (BEL, Beta), +1:06.719; 17. Valentin Guillod (SUI, Yamaha), +1:11.511; 18. Lorenzo Locurcio (VEN, KTM), +1:14.407; 19. Ben Watson (GBR, Yamaha), +1:17.587; 20. Vsevolod Brylyakov (MFR, Honda), +1:19.052; 21. Alberto Forato (ITA, GASGAS), +1:22.344; 22. Brent Van doninck (BEL, Yamaha), +1:23.528; 23. Tom Koch (GER, KTM), +1:25.215; 24. Arminas Jasikonis (LTU, Husqvarna), +1:31.042; 25. Jose Butron (ESP, KTM), +1:37.485; 26. Henry Jacobi (GER, Honda), +1:39.338; 27. Kevin Strijbos (BEL, Yamaha), -1 lap(s); 28. Anton Nordström Graaf (SWE, Yamaha), -1 lap(s); 29. Miro Sihvonen (FIN, Honda), -1 lap(s); 30. Joan Cros (ESP, Kawasaki), -2 lap(s);

zdroj: Infront Moto Racing