Rozhovor s Antoniem Cairolim po MXGP v Ossu

23.07.2021….

Jezdec továrního týmu Red Bull KTM Factory Antonio Cairoli možná nezíská v Lokti nad Ohří červenou tabulku (lídr kategorie MXGP), ale italská legenda bude bezesporu velkým favoritem o vítězství ve Velké ceně České republiky.

I když je pravdou, že se Tonymu od roku 2017 v Lokti  příliš nedařilo, řekněme si, že ve skutečnosti zde v roce 2004 vyhrál svou vůbec první jízdu v mistrovství světa, když zajel 1:6. O týden později v Namuru vyhrál vůbec první Velkou cenu.

Z třinácti startů v Lokti dokázal Tony častokrát rozjížďku vyhrát (devětkrát). Kvůli zranění vynechal poslední MXGP v Česku, která se odjela v roce 2019.

Z třinácti návštěv v Lokti jsou jeho výsledky 3., 1., 4., 2., 4., 1., 2., 1., 5., 3., 7., 1. a 2. Jen jednou skončil mimo top pětku. Pokud se mu podaří v neděli skončit na předních pozicích nebuďte překvapeni.

Otázka: Tony, můžeš mi říct tvé pocity z MXGP Nizozemska v Ossu?

Cairoli: Z první jízdy jsem byl velmi zklamaný, protože jsem věděl, že jsem dobře připravený. Na tamní trati jsem mohl jezdit dobře. Sice nejsem nejlepším jezdcem v písku, ale věděl jsem, že mám na víc. Měl jsem špatný start a postupně jsem ztrácel naděli. Odstartoval jsem kolem patnáctého místa a poté, po pádu Iva Monticelliho jsem se propadl ještě více. Kvůli soubojům s ostatními jezdci jsem ztratil hodně energie. Když jsem předjížděl Prada, chyboval jsem, spadl a zase se propadl. S toho jsem šťastný nebyl.

Otázka: A co druhá jízda?

Cairoli: Tak hlavně jsem věděl, že se musím v prvním kole vyvarovat problémů. Někteří jezdci spadli. Dva jezdci z Yamahy havarovali tak, že jsem ztratil pozice. Ke konci závodu byli kluci na vedoucích pozicích unaveni. Poté, co jsem se pokusil předjet, a nakonec i předjel Jorgeho, mi dodalo hodně sil, že stačím mladým klukům. Když jsem před sebou viděl Tima Gajsera, řekl jsem si, že půjdu po vítězství. Dal jsem do zbytku jízdy všechny svoje zbytky sil. Nakonec mi to vyšlo a teď už se těším na další GP.

Otázka: V lokti jsi v minulosti získal řadu úspěchů. Jak se cítíš na tamní závod?

Cairoli: V posledních sezónách jsem na tom nebyl zdravotně 100%, ale v nyní si vše opravdu užívám více než dříve. Také jsme našli dobré nastavení motocyklu. Také s tím jsem měl potíže. Do Lokte se těším, mám na tamní trať dobré vzpomínky. Asi to není moje nejoblíbenější trať, ale těším se tam. Také proto že jde o tvrdý, hlinitý podklad trati. Také je pozitivní, že budeme závodit před diváky.

Otázka: Co si myslíš o trati v Ossu?

Cairoli: Byl jsem tam poprvé. Jezdím již hodně let, ale v Ossu jsem nikdy nebyl. V minulosti tam uspořádali několik závodů holandského mistrovství a řekl bych, že se jedná o standartní nizozemskou trať. Je hodně rozbitá, ale zase je to poté více vzrušující. Řada míst je na trati úzkých, ale celkově je to pěkná dráha. Je trochu více členitější, čímž se liší od mnoha tratích v Belgii a Nizozemsku.

Otázka: Co říkáš na Jeffreye Herlingse. Vyhrál první jízdu se zlomenou lopatkou?

Cairoli: Ono, když závodíš s adrenalinem a vším kolem, necítíš na začátku tolik tu bolest. Po dojezdu se zklidníš a je konec. Já jsem lopatku nikdy zlomenou neměl. Takže nevím jaké to je. Víme, že je to silný chlap. Já byl hodně překvapený, když jsem se to dozvěděl.

zdroj: MXLarge.com

zdroj foto: Roman Borák