Světový pohár v běhu na lyžích na 10 km žen vyhrála v Novém Městě na Moravě Norka Therese Johaugová. Kateřina Razýmová skončila desátá

18.01.2020....

Světový pohár v běžeckém lyžování se ve Vysočina aréně koná letos po jedenadvacáté. Poprvé to bylo v roce 1981 a naposledy v roce 2016. V dlouholeté historii Světového poháru v běhu na lyžích dokázali Zlatou lyži vyhrát takové hvězdy jako Gunde Svan, Torgny Mogren, Arnus Verpalu, Vincent Vittoz, Petter Northug, Sergej Usťugov, či naposledy Maurice Manificat. Čtyřikrát dokázal novoměstský světový pohár vyhrát Lukáš Bauer. Z žen jmenujme legendární Raisu Smetaninovou, která byla vlastně vůbec první vítězkou světového poháru, který se na Vysočině odjel v roce 1981. Mezi dalšími ženami, které dokázali Zlatou lyži v rámci Světového poháru vyhrát byla řada medailistek z mistrovství světa i Olympijských her. Česká olympijská vítězka Kateřina Neumannová zde dokázala vyhrát dvakrát.

Jako první, 15 minut před 10 hodinou, se na trati představili ženy na 10 kilometrů volnou technikou. Po nich to byli v 11.15 muži.

Úvodní závod víkendu, závod žen na 10 km volnou technikou naprosto suverénně ovládla Therese Johaugová. Desetinásobná mistryně světa a olympijská vítězka ve štafetě byla od samého úvodu jasně dominantní, což bylo vidět na každém metru její jízdy. Johaugová byla v nedávné minulosti potrestána za dopink a její trest trval od října 2016 do dubna 2018. Sto šedesát dva centimetrů vysoká a čtyřicet šest kilo vážící Norka nadělila druhé Rusce Nataljai Něprjajevové více než třicet dva sekund. Třetí doběhla další Norka Heidi Wengová. Skvělého výsledky dosáhla nejlepší Česká běžkyně Kateřina Razýmoná, která doběhla na desáté pozici. Životní výsledek podala v cíli třináctá Kateřina Janotová.

V cíli se nám Katka Razýmová svěřila, že před startem byla hodně nervózní. Nervozita trvala asi dva kilometry, kdy si posléze, na pro ní hlasitou atmosféru zvykla. Také nám řekla, že kolem trati byli početné skupiny jejich kamarádů a kamarádek, kteří neváhali a přijeli ji povzbudit až z Plzně, za což jim také nesmírně poděkovala a že si váží každého jednoho z nich. Dále nám sdělila, že podklad trati se přes noc výrazně změnil, když trať na rozdíl od včerejška hodně změkla, což právě jím moc nevyhovovalo.