Vítězem 1. jízdy MXGP Sardinie 2024 se stal Jorge Prado

07.04.2024….

MXGP

V jednom ze sobotních tréninků si vedoucí jezdec seriálu a úřadující mistr světa Jorge Prado (GASGAS) poranil po pádu kotník, ale v odpolední RAM Kvalifikační jízdě byl opět a znovu nejlepším. Druhý byl Tim Gajser (Honda) a třetí s velkou ztrátou pětadvaceti sekund na vítěze Jeffrey Herlings (KTM). Na startu se letos poprvé představil jezdec s českých luhů a hájů, rodák z Kadaně, Jakub Terešák (Husqvarna), který v kvalifikaci doslova a do písmene vybojoval jedenadvacáté místo.

1. jízda

Holeshot získal Jeremy Seewer (Kawasaki), před Pradem, Gajserem, Paulsem Jonassem (Honda). Seewer poté chyboval a byl až desátý. Pořadí po prvním kole bylo: Prado, Gajser, Jonass, Glenn  Coldenhoff (Fantic), Calvin Vlaanderen (Yamaha), Herlingsem, (KTM). Sedmý byl Isak Gifting (Yamaha), osmý Brian Bogers (Fantic), devátý Cornelius Tondel (KTM) a desátý Seewer. Až šestnáctý byl Romain Febvre (Kawasaki), který sobotní kvalifikaci pro poruchu jeho motocyklu nedokončil a tak si musel pozici za startovním roštem vybírat jako poslední. Terešák se držel kolem dvacátého pátého místa. Ve třetím kole Herlings jezdil před Coldenhoffem na pátém místě. Velký pád, až se mu rozeply kalhoty měl Seewer. Opět naprosto skvěle jel Prado, když prakticky neustále zajížděl kolo, co kolo nejrychlejší časy ze všech. Výborně jel také druhý Gajser, který jako jediný dokázal lídru seriálu a loňskému mistru světa sekundovat. Odstup mezi nimi byl po deseti minutách rovné dvě sekundy. Třetí Jonass ztrácel na Gajsera sekund osm, szejně tak jako čtvrtý Herlings. V tu dobu byl desátý Febvre. V pátém kole Herlings jezdil deset sekund za Gajserem, čtvrtý. Podle některých nejlepší motokrosař na písku Herlings jezdil na sekundu shodné časy jako Slovinec. V sedmém kole měl pád vítěz zdejší MXGP z roku 2022 Vlaanderen. Až bezedně hluboký písek dělal i těm absolutně nejlepším velké problémy. Gajser neustále dělal, co mohl, aby mu Prado příliš neujel, když po dvaceti minutách ztrácel necelé tři sekundy. To Herlings již ztrácel na lídra sekund dvacet. Skvělými časy shodnými jako Prado s Gajserem se ve čtrnáctém kole objevil na šestém místě Febvre. Čtyři kola před cílem se předci jen Gajser přiblížil k Pradovi na rozdíl necelých dvou sekund. Pětinásobný mistr světa ze Slovinska měl Španěla doslova na dohled. Třetí Herlings na oba ztrácel půl minuty. Tři kola před cílem ovšem Gajser v prvním sektoru ztratil více jak dvě sekundy, tudíž jeho ztráta činila čtyři sekundy. Z vítězství se nakonec s relativně velkým náskokem pěti sekund radoval Prado. Třetí dojel Herlings, čtvrtý Coldenhoff, pátý Jonass, šestý Febvre, sedmý Vlaanderen, osmý Bogers, devátý Ben Watdon (BETA) a desátý Alvin Ostlund (Honda). Terešák dojel dvacátý druhý.

Výsledky 1. jízdy

1. Jorge Prado (ESP, GASGAS), 35:36.104; 2. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:05.279; 3. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:39.521; 4. Glenn Coldenhoff (NED, Fantic), +0:53.793; 5. Pauls Jonass (LAT, Honda), +0:57.563; 6. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), +1:08.202; 7. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +1:14.107; 8. Brian Bogers (NED, Fantic), +1:17.947; 9. Ben Watson (GBR, Beta), +1:29.308; 10. Kevin Horgmo (NOR, Honda), +1:40.733; 11. Jeremy Seewer (SUI, Kawasaki), +1:46.353; 12. Tom Koch (GER, KTM), +1:52.616; 13. Alvin Östlund (SWE, Honda), -1 lap(s); 14. Isak Gifting (SWE, Yamaha), -1 lap(s); 15. Maximilian Spies (GER, KTM), -1 lap(s); 16. Cornelius Toendel (NOR, KTM), -1 lap(s); 17. Adam Sterry (GBR, KTM), -1 lap(s); 18. Valentin Guillod (SUI, Honda), -1 lap(s); 19. Ivo Monticelli (ITA, Beta), -1 lap(s); 20. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), -1 lap(s); 21. Todd Kellett (GBR, Yamaha), -1 lap(s); 22. Jakub Teresak (CZE, Husqvarna), -1 lap(s); 23. Jan Pancar (SLO, KTM), -2 lap(s); 24. Anton Nagy (SWE, Yamaha), -2 lap(s); 25. Kevin Brumann (SUI, Husqvarna), -2 lap(s); 26. Mark Scheu (GER, Husqvarna), -3 lap(s); 27. Roan Van De Moosdijk (NED, Honda), -6 lap(s); 28. Tim Edberg (SWE, Honda), -8 lap(s); 29. Tomass Sileika (LAT, GASGAS), -15 lap(s);