Vítězem Velké ceny Austrálie Lorenzo, Márquez diskvalifikován

20. 10. 2013....

Jorge Lorenzo získal při závodě v Austrálii maximální výhodu v den, kdy měl Marc Márquez šanci získal titul MotoGP. Úřadující mistr světa získal při 50. závodě své kariéry vítězství. Při tomto závodě museli jezdci povinně vyměnit motocykly. Márquez dostal černou vlajku, protože nedodržel předem určené podmínky pro zastávku v depu.

Před závodem bylo oznámeno, že závod bude ještě víc zkrácen – z původních 27 kol na pouhých devatenáct. Důvodem byly obavy o bezpečnost závodníků. Při tréninkových jízdách na okruhu Phillip Island s novým povrchem bylo opotřebení pneumatik mnohem větší, než se původně předpokládalo. Další problémy se projevily i při ranních jízdách warm-up, proto bylo dále pozměněno včerejší rozhodnutí. Všichni jezdci byli povinni zastavit se v depu kvůli výměně motocyklů v devátém nebo desátém kole závodu a museli po celý závod jet na tvrdší směsi.

Závod začal v klidu, nikdo nespadl. Márquez zaútočil na Lorenza ve vlásence Honda, ale Lorenzo se ihned zase vrátil na první pozici v nájezdu do zatáčky Siberia. Vzrušení přinesla povinná zastávka v depu. Márquezův týmový kolega Pedrosa zajel do depa na konci 9. kola, když jel na třetí pozici. Následovala ho řada dalších jezdců.

Lorenzo zajel do depa na konci 10. kola. Předpokládal, že dojde k souboji s Márquezem při zastávce v depu. Márquez však pokračoval ještě v dalším kole a do depa zajel až na konci 11. kola. Předem bylo určeno, že k zastávce musí dojít na konci 9. nebo 10. kola. Márquezova chyba znamenala pozoruhodný obrat v boji o letošní titul. Márquez byl diskvalifikován, stejně jako Australan Bryan Staring, který udělal stejnou chybu.

Lorenzo se málem střetl s Márquezem, když Márquez vyjížděl z depa zpátky na trať. Potom úspěšně pokračoval v závodě a získal 6. vítězství sezony. Stal se prvním vítězem Velké ceny Austrálie od roku 2006 – v posledních sezonách závod na Phillip Islandu vždycky vyhrál Casey Stoner, který ukončil svou závodní kariéru a závod sledoval z depa.

Dani Pedrosa dojel do cíle jako druhý, takže stále ještě má šanci bojovat o titul. Valentino Rossi zvítězil v napínavém boji s Calem Crutchlowem a Álvarem Bautistou a získal poslední místo na stupních vítězů. Ke konci závodu začalo trochu pršet. Kvůli problémům s pneumatikami bylo před závodem dohodnuto, že v případě deště bude závod ukončen.

Bradley Smith dobře odstartoval a zpočátku jel dokonce na 4. pozici, ale nakonec byl v cíli šestý. Nejrychlejším jezdcem CRT byl Randy de Puniet.

Poslední bod za 15. místo získal Danillo Petrucci, takže Luca Scassa přišel o šancí získat svůj první bod. Rozdíl mezi nimi byl malý, necelá jedna desetina sekundy.

Boj o titul bude pokračovat na japonském okruhu Twin Ring v Motegi. Márquez je stále v čele šampionátu, ale jeho náskok se snížil ze 43 bodů na 18. Finále bude ve Valencii 10. listopadu.